Skip to main content

Hurda

Belirli bir süre kullanıldıktan sonra kullanım dışına ayrılan malzemelerin posasıdır. Bir çok materyali içinde barındırma özelliğine sahiptir. En değerli hurdalar metal ve türevleridir. Türkiye hurda piyasası geri dönüşüm yöntemlerinin gelişmesiyle hareketlenmiştir. Global dünya piyasasındaki hammadde kıtlığı güçlü ülkeleri geri dönüşüme itmiştir. Metalurji sayesinde hızlanarak artan bir borsa misali günlük değişimlere uğrayan özel bir pazar oluşmuştur.

hurda çeşitleri

Hurda çeşitleri arasında her ne kadar bakır hurdası, çelik, krom, alüminyum ve kablo gibi yüksek fiyata satılabilen metaller öncelikli olsa da cam, plastik ve kağıt hurdaları mevcuttur. Günümüzde bir çok fabrika hammaddelere olan ihtiyaçlarını geri dönüştürülen ürünlerden sağlamaktadır.

II. Dünya Savaşı sırasında savaş meydanlarında kalan metallerin yeniden silah yapımında kullanılması için eritilmesi planlanmıştır. Savaşlar sebebiyle yaşanan maden kıtlığının önüne geçilebilmesi için halk biliçlendirilmeye çalışılmış, çeşitli kampanyalar düzenlenmiştir.

Endüstri devrimi ile birlikte Avrupa ve Amerika’ya hızla yayılan geri dönüşüm yöntemleri hurdaya duyulan ihtiyacı artırmıştır. Daha ilkel methodlar ve araç gereçlerle yapılsada ekonomik kazancın kabul edilebilir durumda olması ülke yöneticilerini sistemi geliştirmeye yöneltmiştir.

Benjamin Law’ın kumaş artıklarını saf pamuk elde edebilmek için kullanması ve tekstil ürünleri üretmesiyle sektör hızlanmaya başlamıştır. Artık motor yağlarından, kimyasal atıklara kadar her çeşit malzemenin dönüştürülmesi mümkündür. Gelişmiş ülkeler ekonomik özgürlüklerini devam ettirebirlik bu yöntemlere her geçen gün yenilerini eklemektedir.

Ülkemizde de hurda ithalatı yapan fabrikalar, hammaddeye dönüştüren işletmeler giderek artmaktadır. Son bilgilere göre Türkiye’de yaklaşık 35bin sertifikalı hurdacı ve geri deönüşüm tesisi bulunmaktadır. Bu sayının en az yüz katı kadar mahalle aralarında belgesiz hurdacılık yapan kişi veya işletmenin olduğu tahmin edilmektedir.

Firmamız Kral Metal her türlü hurdanız için nakit ödeme ve güvenilir tartım garantisi vermektedir. Tek yapmanız gerekenin telefon numaramızı arayarak bilgi almak olduğunu unutmayınız.


İlk yorumu sen yap!